Tabata + interwał

trening interwałowy, który daje bardzo dobre efekty odchudzające oraz niesamowicie poprawia kondycję. Twórcą tego programu treningowego jest Japończyk- Izumi Tabata, który opierał swoje badania na współpracy z olimpijczykami. Dlatego Tabata jest bardzo uniwersalna – można ją wykonywać bez względu na uprawianą dyscyplinę sportową.
Tabata to intensywny, 30 minutowy trening interwałowy angażujący większość partii mięśni. Tabata pomaga w przyspieszeniu metabolizmu i zwiększeniu wytrzymałości organizmu. Tabata wykonywana jest jedynie z obciążeniem naszego ciała, bez żadnych dodatkowych narzędzi.
Czasem zajęcia są wykonywane na obwodzie koła, innym razem z wykorzystaniem stepu, co sprawia, że trening jest bardziej urozmaicony i ciekawy. Ideą klasy Tabata jest wykonywanie danych ćwiczeń na maksimum, dawać z siebie wszystko, tylko wtedy osiągniemy zamierzone efekty.

Na czym polega?
Tabata polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń przez 20 sekund po czym następuje 10 sekund przerwy. Taką formułę powtarza się 8 razy. Ćwiczenia wykonywane podczas serii są bardzo różnorodne. Tabata bazuje na elementach treningu funkcjonalnego. Podczas treningu bardzo dobrze sprawdzają się takie ćwiczenia jak pompki, przysiady, pajace, szybki bieg, brzuszki. Tabata to dobra forma zajęć na dni bez treningów, ponadto najlepiej jest ją wykonywać 2 razy w tygodniu.

Efekty:
– 100% spalanie tłuszczu
– poprawa kondycji
– rozładowanie energii
– przyspieszenie metabolizmu
– wzmocnienie mięśni całego ciała
– trening jest krótki, dzięki czemu zawsze znajdziemy na niego czas

Dla kogo?
Tabata nie jest dla każdego, ale wystarczy trochę wprawy, odrobina samozaparcia i można sobie z nią spokojnie poradzić. Tabata zawiera elementy treningu funkcjonalnego i obwodowego, dlatego możemy być pewni, że każdy nasz mięsień zostanie poruszony. Osoby zaawansowane, mogą jeszcze bardziej rozwinąć swoje możliwości. A osoby początkujące mają szansę rozpocząć pracę nad swoim ciałem i poprawić kondycję. Zajęcia przynoszą bardzo dobre efekty, które są dość szybko widoczne.